DNS Hız Testi: namebench

Kullandığınız sistem üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı (İnternetinizi hızlandırma vb.) DNS sonuçlarını en hızlı döndüren sunucuyu arıyor iseniz, açık kaynaklı ve Windows, Linux ve MacOS üzerinde çalışan DNS benchmark uygulaması olan namebench kullanabilirsiniz.

Uygulamanın ana penceresinde şu an kullanmakta olduğunuz DNS sunucuları otomatik olarak eklenmektedir. Varolan sunucuların yanına virgül koyarak denemek sitediğiniz DNS sunucuların adreslerini ekleyebilirsiniz.

Testin sonucu üste görüldüğü gibi bir web sayfası olarak sunulmakta. Verilen sonuçlar minumum, maximum ve ortalama varış sürelerine göre değerlendirilip, en uygun DNS sunucu önerilmektedir. Her zaman en hızlı DNS sunucusu en yakındaki sunucu olmayabilir. Bu yüzden önerilen sonuçlarda görüldüğü gibi en hızlı ve en yakındaki DNS sunucuları birincil ve ikincil olarak girilmesi istenmiş.

Sonuç bilgileri arasında yararlı bilgiler veren güzel grafikler bulunmaktadır. Özellikle cevap dağılım grafiği (response distribution chart) detaylı bilgi vermektedir. TTNET DNS hizmeti verdiği sunucular üzerindeki cache büyük olasılıkla Google DNS hizmetinden daha az olduğundan dolayı, Google DNS’in cevap süresi dağılımı TTNET DNS hizmetine göre daha istikrarlı olmaktadır.

Tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *